از یاقوت تا شقایق
سرگرمی تفریحی اطلاعات عمومی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: یوسف اقتصادی - دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠

مقدمه

ارتفاع گیاه سیب زمینی کم است، گل های سفید و پرچم زرد رنگی دارد. این گیاه در آب و هوای سرد و مرطوب رشد می کند. بر آمدگی های روی سیب زمینی با جوانه هایی پوشیده شده که به آن چشم سیب زمینی می گویند. انواع رایج سیب زمینی معمولاً دانه تولید نمی کنند. در عوض، روش تکثیر سیب زمینی با کاشتن تکه ای از آن که دارای حداقل یک چشم سیب زمینی باشد صورت می گیرد. برخی افراد به همین تکه ها به اشتباه دانه سیب زمینی می گویند.


این نبات در محل اصلی کاشته می شود بدین ترتیب که هر عدد سیب زمینی که غده می نامیم در حفره هایی که در پشته ایجاد می نماییم کاشته می شود.

کاشت آن به طریقه پشته با جوی کم عمق یا با سیستم فارو صورت می گیرد. فصله پشته ها از یکدیگر65 تا 80 سانتی متر و فاصله بوته ا از یکدیگر 20 تا 35 سامتی متر منظور می شود.

 


غده هایی که کاشته می شوند باید کاملا سالم و عاری از بیمایهای ویروسی و تا اندازه ای درشت باشند آنها را دو نیمه کرده و در حفره کشت می نماییم.

در نواحی معتدل و سردسیر می توان در اواسط یا اواخر بهار آن را کاشت ولی در نقاط گرمسیر آن را در اوایل زمستان کشت می نمایند. چنانچه در خاکهای سبک کاشته شوند راندمان محصول بیشتر خواهد بود و بالعکس در اراضی سنگین مانند اراضی رسی محصول نقصان پیدا خواهد کرد.

در دوران رشد پس از هر آبیاری باید پای بوته های آن خاک ریزی گردد تا بدین وسیله برای رشد آن بستر مناسبی از نظر وجود مواد غذایی حاصل شود. قبل از کاشت غده ها علاوه بر کود حیوانی که قبلا داده شده چنانچه کود کامل شیمیایی که حاوی ازت ، فسفر و پتاس باشد داده شود محصول مناسبی خواهیم داشت.

دقت در انجام آبیاری اثر بسزایی در راندمان محصول دارد. آبیاری بی رویه یا تعداد دفعات غیر ضروری آبیاری باعث کمی محصول خواهد شد.

سیب زمینی را هم می توان پس از کاشته شدن غده ها بلافاصله آبیاری کرد و هم می توان قبلا زمین را آب داده و پس از گاورو شدن زمین غده ها را در محل داغ آب کاشت. فاصله هرآبیاری هر قدر هوا گرمتر باشد کمتر خواهد بود. در بهار می توان هر 8 روز یک مرتبه آن را آبیاری نمود و در تابستان این فاصله کمتر خواهد شد یعنی حدود پنج روز یکبار.

وجین علفهای هرزه و دادن کود سرک نیز از عوامل مؤثر در باردهی آن محسوب می شود.

آفاتی که این نبات را در معرض حمله قرار می دهند شب پره زمستانی ، شته ،تریپس می باشند.به طور کلی چنانچه در زمستان به زمین آب یخ آب داده شود از بروز آفت تا اندازه ای جلوگیری می گردد.

طرق مبارزه شیمیایی آفات فوق الذکر قبلا گفته شده است.

واریته های انتخاب شده وسیله مؤسسه اصلاح بذر بدین ترتیب است:

سیب زمینی آلفا ( alpha) که مبدأ آن کشور هلند است .گوشت آن زرد ، شکل غده ها بیضی دیررس و دارای خاصیت انباری خیلی مناسب و مورد دلخواه اکثر طبقات است. به خشکی و گرما مقاوم بوده که مورد پسند کشتکاران است. رقم دیگر سیب زمینی بینتجی (bintje) است که مبدأ آن هم هلند بوده و گوشت آن زرد رنگ است. این رقم دیرس و دارای خاصیت انباری خوب و از نظر طبخ مورد پسند همه می باشد. به بعضی از ویروسها حساس است که باید نسبت به تهیه غده های سالم آن توجه خاصی مبذول گردد.عملکرد آن از رقم آلفا بیشتر است.

ارقام دیگر به نامهای دراگا، اسپارتان و کوزیما می باشند.


نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :


border="0" ALT="Google" align="absmiddle">